X

اهدای تحقیقات بیدل‌شناسی در آلمان به بنیاد بیدل دهلوی

اهدای تحقیقات بیدل‌شناسی در آلمان به بنیاد بیدل دهلوی

مجلد چهارم از کتاب "انسان‌شناختی بیدل" با موضوع "شناخت‌شناسی و روش‌شناختی اشعار بیدل" تالیف سید نورالحق کاوش، که در انتشارات آیدا در بوخوم آلمان منتشر شده به همراه سه جلد دیگر این اثر پژوهشی به دبیرخانه بنیاد بیدل دهلوی اهدا شد.

دکتر سید نورالحق کاوش، بیدل‌شناس مشهور، در سه جلد قبلی مجموعه آثار پژوهشی‌اش درباره مهم‌ترین پیشینه‌های دور و نزدیک اثرگذار بر هستی - جهان - انسان‌شناختی بیدل تحقیقات کم‌سابقه و جامعی ارائه کرده است.
نورالحق کاوش اهل هرات و رئیس اسبق دانشگاه بغلان در افغانستان است و هم اکنون در کشور آلمان مشغول تحقیق و تدریس می باشد. وی پیش‌تر چندین‌ اثر روشمند تحقیقی درباره تجلی عرفان در آثار بزرگان زبان فارسی تالیف کرده است.
او یکی از مهمانان پنجمین "کنگره بین‌المللی عرس بیدل" است که مقاله‌ای را با عنوان "اصالت انسان در شعر بیدل" به دبیرخانه کنگره ارسال کرده است.
دکتر نورالحق کاوش با به فال نیک گرفتن تاسیس بنیاد بیدل دهلوی، اظهار امیدواری کرد که حاصل یک عمر تحقیق و پژوهش خود در حوزه بیدل‌شناسی را پس از این در بنیاد بیدل منتشر کند و از این رهگذر بتواند با جامعه ادبی و مخاطبان گسترده ایرانی ارتباط برقرار کند.
کاوش در آثار خود علاوه بر وجوه ادبی و بلاغی آثار بیدل، به تشریح و تفسیر افکار و اندیشه‌های این شاعر بزرگ پرداخته است.
لازم به ذکر است پنجمین «عرس بین المللی بیدل دهلوی» روزهای 22 و 23 آذرماه 1396 توسط بنیاد بیدل دهلوی در تهران برگزار خواهد شد.

 

Related

Share

Post a Comment