X

«دیدار دو تن از استادان دانشگاه چارلز پراگ جمهوری چک از «بنیاد بیدل دهلوی

«دیدار دو تن از استادان دانشگاه چارلز پراگ جمهوری چک از «بنیاد بیدل دهلوی


خانم دکتر زوزانا کریوا (استاد زبان و ادبیات فارسی دپارتمان ایرانشناسی) و خانم دکتر ایوانا بوزدچوا (استاد انستیتو نظریه زبان و ارتباطات چک) از دانشگاه چارلز پراگ در جمهوری چک، به منظور همکاری فی ما بین بنیاد بیدل دهلوی و دانشگاه چارلز پراگ در دفتر بنیاد بیدل دهلوی با جناب آقای دکتر هادی سعیدی کیاسری، شاعر و مدیرعامل بنیاد بیدل دهلوی و کانون ادبیات ایران دیدار و گفت و گو کردند.


در این دیدار، دکتر کیاسری دربارۀ ظرفیت های زبان و ادب فارسی و جایگاه و مشرب های فکری بیدل دهلوی نکاتی را بیان کردند. در ادامه، دکتر کریوا دربارۀ کرسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه چارلز پراگ توضیحاتی را ارائه کردند.

پیشنهاد ترجمه «گزیده غزلیات بیدل دهلوی»
دکتر زوزانا کریوا که از ایرانشناسان برجسته و متخصص ادبیات فارسی مدرن است آثار شاعران معاصر ایران از جمله سهراب سپهری، فریدون مشیری و ... را به زبان چکی ترجمه کرده است و در حال حاضر مشغول ترجمه شعر ياروسلاو سايفرت (شاعر ملي جمهوري چك و برنده جایزه نوبل ادبیات) به زبان فارسی است، اظهار امیدواری کرد که با حمایت بنیاد بیدل دهلوی، بتواند گزیده ای از اشعار بیدل دهلوی را به زبان چکی برگردان کند.

لازم به ذکر است خانم دکتر زوزانا کریوا که از مهمانان پنجمین کنگره بین المللی «عرس بیدل» می باشد با مقاله «نسخه های خطی دیوان بیدل و دیگر نسخه های فارسی از دوران صفویه در کتابخانه ملی جمهوری چک» در کنگره بیدل شرکت می کند.
پنجمین «عرس بین المللی بیدل دهلوی» روزهای 22 و 23 آذرماه 1396 توسط بنیاد بیدل دهلوی در تهران برگزار خواهد شد.

 

Related

Share

Post a Comment